SÀllsynt Apple 1-prototyp ute pÄ auktion, högsta bud nu: $278 000

En sÀllsynt Apple 1-prototyp auktioneras just nu ut pÄ det amerikanska auktionshuset RR Auction. Objektet förvÀntas inbringa mer Àn $500 000. Du kan bjuda fram till 18 augusti; det högsta budet i skrivande stund Àr $278 000.

Prototypen har beskrivningen “Apple Computer A” pĂ„ kretskortet, med Ă„rtalet nedan: 1976. Kortet sĂ€gs ha lödats av Apples medgrundare Steve Wozniak, och anvĂ€nts av Steve Jobs för att ge Apple 1 till The Byte Shop-Ă€garen Paul Terrell för att demonstrera. The Byte Shop var en av de första datorbutikerna i vĂ€rlden, och Steve Jobs planerade att sĂ€lja Apple 1 dĂ€r som ett 40 $ DIY-kit. Paul Terrell hade en bĂ€ttre idĂ©: att erbjuda datorn monterad för $666,66. Det förĂ€ndrade Apple för alltid.

Dator A anses vara den andra prototypen av Apple 1 och ansÄgs tills nyligen vara förlorad. Likheten med polaroidbilder frÄn 1976 bekrÀftar dess Àkthet. Den nuvarande Àgaren fick prototypen frÄn Steve Jobs medan Jobs var utanför företaget (slutet av 1980-talet).

Prototypen Ă€r skadad hĂ€r och dĂ€r, och det saknas nĂ„gra delar. ÄndĂ„, med bud upp till $278 000 verkar han redan ge mycket. Totalt 46 Apple-objekt auktioneras ut, Ă€ven om det huvudsakligen Ă€r signerade dokument med flera hundra dollar i bud. Förutom den förseglade första generationens iPod, som nu stĂ„r pĂ„ 2 500 $ och berĂ€knas nĂ„ 20 000 $.

KĂ€lla: RR Auction

« FöregÄende inlÀgg NÀsta inlÀgg »